Chłopiec patrzył, jak babcia pisze list. W pewnej chwili zapytał:

-Piszesz o tym ,co Ci się przydarzyło? A może o mnie?
Babcia przerwała pisanie , uśmiechnęła się i odpowiedziała:
-To prawda ,piszę o Tobie ,ale ważniejsze od tego ,co piszę, jest ołówek, którym piszę. Chcę Ci go dać, gdy dorośniesz.
Chłopiec z zaciekawieniem spojrzał na ołówek, ale nie zauważył w nim nic szczególnego.
-Przecież on niczym się nie różni od innych ołówków, które widziałem!
-Wszystko zależy od tego ,jak na niego spojrzysz. Wiąże się z nim pięć ważnych cech i jeśli je będziesz odpowiednio pielęgnował ,zawsze będziesz żył w zgodzie ze światem.
Pierwsza cecha: możesz dokonać wielkich rzeczy, ale nigdy nie zapominaj, że istnieje dłoń, która kieruje twoimi krokami. Ta dłoń to Bóg i to On prowadzi Cię zgodnie ze swoją wolą.
Druga cecha: czasem muszę przerwać pisanie i użyć temperówki. Ołówek trochę z tego powodu ucierpi, ale potem będzie miał ostrzejszą końcówkę. Dlatego naucz się znosić cierpienie , bo dzięki niemu wyrośniesz na dobrego człowieka.
Trzecia cecha: używając ołówka, zawsze możemy poprawić błąd za pomocą gumki. Zapamiętaj ,że poprawianie nie jest niczym złym, przeciwnie , jest bardzo ważne, bo gwarantuje uczciwe postępowanie.
Czwarta cecha: w ołówku nieważna jest drewniana otoczka ,ale grafit w środku. Dlatego zawsze wsłuchuj się w to, co dzieje się w tobie
Wreszcie piąta cecha : ołówek zawsze pozostawia ślad. Pamiętaj, że wszystko ,co uczynisz w życiu, zostawi jakiś ślad. Dlatego miej świadomość tego, co robisz.”