W ubiegłym tygodniu dnia 24 czerwca w “Przystanku Kultura” w Piasecznie odbyło się wyjątkowe spotkanie.

Można było przyjść i porozmawiać twarzą w twarz z “Żywymi Książkami” m.in. z naszą Siostrą Jolantą Glapka, która nie tak dawno wydała książkę: „Siostra na krawędzi. O pasjach silniejszych niż narkotyk.”

Wydarzenie to było świetną okazją, aby poznać ciekawych ludzi oraz by móc znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Na spotkaniu wraz z Siostrą Jolą pojawili się członkowie wspólnoty “Przymierze Miłosierdzia,” którzy w cudowny sposób zaangażowali się w rozmowy z innymi i znaleźli też miejsce na ewangelizację wśród tych młodych ludzi.

Autorami pomysłu Żywej Biblioteki byli młodzi ludzie skupieni wokół organizacji “Stop Przemocy” z Danii, którzy w 2000 roku po raz pierwszy zorganizowali Żywą Bibliotekę. W ciągu 15 lat metoda rozprzestrzeniła się i jest realizowana w ponad 70 krajach na świecie.

Idea Żywej Biblioteki opiera się na przekonaniu, że prawa człowieka zapisane w regulacjach prawnych mają sens jedynie wtedy, kiedy są wszystkim ludziom znane i przez nich respektowane. Zdarza się jednak, że niektórym odmawia się ich praw ze względu na ich pochodzenie, kolor skóry, przekonania. Najskuteczniejszą formą poznania inności jest bezpośrednie spotkanie z nią, jako Żywą Książką i dlatego organizujemy otwartą dla wszystkich Żywą Bibliotekę, gdzie reprezentantów grup doświadczających stereotypów, uprzedzeń, wykluczenia i dyskryminacji, można zaprosić do rozmowy i zweryfikować swoje poglądy.

Cieszymy się ogromnie z faktu, że młodzi ludzie  w tak piękny sposób realizują własne pasje i chcą je szerzyć w swoich środowiskach organizując tego typu wydarzenia, które są okazją do ich osobistego rozwoju, wzrostu wiedzy i dojrzewania wewnętrznego potencjału. Mocno im kibicujemy i jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tak bogatym wydarzeniu kulturalnym.